TEATR "BAJ POMORSKI"
UL. PIERNIKARSKA 9, 87-100 TORUŃ
SEKRETARIAT: +48 56 652 24 24
SEKRETARIAT@BAJPOMORSKI.ART.PL
DZIAŁ ORGANIZACJI WIDOWISK
56 652 20 29, WEW. 55
ORGANIZACJA @BAJPOMORSKI.ART.PL Nr. konta bankowego (bilety) 23116022020000000061721102
Alicja w Krainie Czarów
Alicja w Krainie Czarów
,,Alicja w Krainie Czarów’’ jest opowieścią o dojrzewaniu oraz poszukiwaniu własnej tożsamości. Spektakl rozgrywa się w pięknej, plastycznej scenografii.
Realizatorzy:
Reżyseria i adaptacja: Marek Ciunel
Scenografia, kostiumy, video: Sebastian Łukaszuk
Muzyka: Piotr Klimek
Choreografia: Urszula Pietrzak
Efekty magiczne, iluzja: Jerzy J. Buczyński
Reżyseria światła i foto: Radosław Kamiński
Asystent reżysera: Marta Parfieniuk-Białowicz
Inspicjent: Hanna Grewling
Premiera: 29.12.2016
Czas trwania: 90 min. (z przerwą)
Od lat: 7.
Obsada:
Alicja 1 – Anna Katarzyna Chudek
Alicja 2, Gołąb – Marta Parfieniuk-Białowicz
Alicja 3, Gołąb – Edyta Soboczyńska
Królik, Pan Gąsienica, Księżna, Kucharka, Dziecko – Mariusz Wójtowicz
Pat, Lokaj Żaba, Kot, Król, Królowa – Jacek Pietruski
Bill, Lokaj Ryba, Kapelusznik, Marcowy Zając, Suseł – Andrzej Korkuz
Wydana w 1865 roku ,,Alicja w Krainie Czarów” należy do kanonu światowej literatury. Przez lata poruszała wyobraźnię setek tysięcy dzieci na całym świecie. Tytułowa bohaterka zapada w sen i wpada do króliczej nory. Od tego momentu zaczynają się jej przygody w tajemniczym świecie pełnym absurdów, paradoksów oraz groteskowych postaci. Spotyka Kapelusznika, Kota z Cheshire czy Księżną. Pije herbatę w trakcie szalonego podwieczorku. Na przemian rośnie i maleje. Próbuje rozwiązać nielogiczne zagadki. W końcu staje przed sądem jako świadek w sprawie pewnej kradzieży…
Powieść do dzisiaj zachwyca barwnością języka, plastycznymi wizjami. Narosło wokół niej mnóstwo interpretacji nawiązujących m.in. do psychoanalizy! Tłumacz Maciej Słomczyński zaznaczał, że ,,jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych”.
Toruński spektakl Marka Ciunela pokazuje podróż Alicji w głąb samej siebie – jej stopniowe dojrzewanie, odkrywanie własnej tożsamości, ścieranie się z kolejnymi przeciwnościami absurdalnego świata. Przedstawienie rozgrywa się w barwnej, plastycznej scenografii autorstwa Sebastiana Łukaszuka.
Zapraszamy widzów do odbycia z nami tego pięknego snu!
Przejrzysta adaptacja i sprawna reżyseria Marka Ciunela sprawiają, że przedstawienie jakby przepływa z jednej sceny w drugą, zaskakując finałem. Scenografia Sebastiana Łukaszuka tworzy z tego spektaklu osobliwe dzieło sztuki, a muzyka Piotra Klimka przydaje całości rytmu i surrealistycznego nastroju. Bardzo ciekawy jest w tym spektaklu ruch sceniczny i układy choreograficzne Urszuli Pietrzak, zwłaszcza rozpoczynający część trzecią kadryl z homarami. Porywają też dzieci absurdalne piosenki, jak choćby ta, śpiewana przez Księżną, a zaczynająca się od słów: ,,Do synka swego mów surowo i bij go, jeśli kicha...
Anita Nowak, recenzja emitowana 1 stycznia 2017 na antenie Polskiego Radia Pik w "Śniadaniu z Muzami"
Przedstawienie w Baju Pomorskim posiada jedną ładną cechę – bardzo starannie, jakby wbrew chaosowi wydarzeń, budowany jest klimat niepewności i tajemniczości tak bliski powieści Carrolla. Oglądając je, nie należy jednak próbować podążać za opowieścią, czy też doszukiwać się teatralnych ekwiwalentów scen z książki. To spektakl, któremu należy się poddać i – jeśli okoliczności pozwolą – dać się wciągnąć w jego świat, bo obserwowanie go może być przyjemne. (...)
Joanna Ostrowska, Biały królik, teatralny.pl
"Alicja w Krainie Czarów" Marka Ciunela jest ambitnym pod względem estetycznym przedstawieniem, adresowanym do najmłodszych widzów. Osobliwa aura kreowana na scenie zaprasza dzieci do zanurzenia się w świat fantazji i inspiruje wyobraźnię.
Barbara Pitak-Piaskowska, Dziecięca groteska, Nowa Siła Krytyczna
Nie ulega wątpliwości, że najmniejszych widzów (oraz ich rodziców) przede wszystkim zachwyci warstwa plastyczna inscenizacji, gęsta od znaczeń, obrazów i zaskakujących elementów scenografii (...) Autor scenografii i kostiumów – Sebastian Łukaszuk (absolwent Komunikacji Wizualnej i Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu) w oprawę plastyczną przedstawienia tchnął zupełnie nowego, bardzo nowoczesnego ducha, choć nie widać tego od razu. Albowiem to, co rzuca się od razu w oczy, to widok rozbudowanego portalu maleńkiej sceny, pełnego tajemniczych elementów, z których najbardziej wyraźne są wielkie płaskorzeźby lokajów: Żaby i Ryby i chyba żaden z widzów nie spodziewa się, co się z nimi stanie w połowie spektaklu!
Aram Stern, trójkoAlicja w Baju, Menażeria