TEATR "BAJ POMORSKI"
UL. PIERNIKARSKA 9, 87-100 TORUŃ
SEKRETARIAT: +48 56 652 24 24
SEKRETARIAT@BAJPOMORSKI.ART.PL
DZIAŁ ORGANIZACJI WIDOWISK
56 652 20 29, WEW. 55
ORGANIZACJA @BAJPOMORSKI.ART.PL Nr. konta bankowego (bilety) 23116022020000000061721102
Kopciuszek
Kopciuszek
Twórcy przedstawienia prezentują tę powszechnie znaną opowieść w zaskakującej formie lalek muppetowych.
Realizatorzy:
Scenariusz i reżyseria: Ireneusz Maciejewski
Scenografia: Dariusz Panas
Muzyka: Piotr Klimek
Teksty piosenek: Wojciech Szelachowski
Muzykę do przedstawienia nagrał zespół DOCTOR FISHER w składzie:
Bartłomiej Orłowski - gitary
Wiktor Szostak - instrumenty klawiszowe
Paweł Grzesiuk - bas
Tomasz Nawrocki - perkusja
Krzysztof Kowalczyk - saksofony, klarnet basowy
Dawid Głogowski - trąbki
Premiera: 12.04.2008
Czas trwania: 80 min. (z przerwą)
Od lat: 3.
Obsada:
Anna Katarzyna Chudek
Edyta Łukaszewicz-Lisowska
Dominika Miękus
Grażyna Rutkowska-Kusa
Marta Parfieniuk-Białowicz
Edyta Soboczyńska
Andrzej Korkuz
Mariusz Wójtowicz
Twórcy przedstawienia prezentują tę powszechnie znaną opowieść w zaskakującej formie lalek muppetowych. Pozwolą one wyraziście zarysować typy postaci, żywiołowo rozegrać kolejne wątki baśni i z humorystycznym dystansem ukazać klęskę zła i zwycięstwo dobra.
Alicja Rubczak, Kopciuszek w kapciuszkach, Nowa Siła Krytyczna
Ciekawym rozwiązaniem, które otwiera przedstawienie na nowe obszary, jest wprowadzenie krótkich animacji rzucanych na parawan, za którym ukryci są aktorzy. W ten sposób ukazana została podróż Kopciuszka w dyniowej karocy do królewskiego pałacu, stanowiąca łącznik pomiędzy pierwszym i drugim aktem. Animacje stają się również obrazem marzeń i snów bohaterów. Tym odrealnionym, onirycznym wizjom towarzyszy śpiewny motyw fortepianu z saksofonem, co wprowadza do spektaklu atmosferę wyciszenia. Spektakl urozmaica także poruszanie się na dwóch planach: aktorskim i lalkowym. Postać Wróżki - otwierająca przedstawienie oraz dworscy wysłannicy, przełamują nie tylko konwencję teatru lalkowego, ale również przekraczają tradycyjnie wyznaczoną przestrzeń, wchodząc na widownię. Jedną z najciekawszych scen przedstawienia jest właśnie ta przekraczająca rampę i plan aktorski. Dwoje wysłanników króla, w ciekawych kostiumach łączących strój dworski, z elementami charakterystycznymi dla postaci commedia dell'arte, poszukuje wśród publiczności osoby, na którą pasowałby zgubiony podczas balu pantofelek. Cała sala aż podskakuje ze śmiechu i emocji.
Dynamiczna muzyka w rytmie funky, komiczne, ciekawie prowadzone muppety, elementy absurdu, częste zmiany rytmu, używanie multimediów - wszystkie te elementy tworzą ciekawy i nietuzinkowy spektakl. Dziełka teatralne wychodzące spod ręki Maciejewskiego, Panasa i Klimka to jedne z najbardziej wartościowych przedstawień powstających w teatrach dla dzieci.
Anna Krzesińska, W świecie mówiących zwierząt, Nowości
Reżyser spektaklu, Ireneusz Maciejewski wraz ze scenografem, Dariuszem Panasem zrealizował tę bajkę w dość zaskakującej konwencji programu "The Muppet show". Pozwoliło to na wyraziste zarysowanie typów postaci, żywiołowe rozegranie kolejnych wątków baśni oraz nasycenie scen dowcipem sytuacyjnym.
- Nie ukrywam, że jestem zagorzałym fanem Jima Hensona i jego Muppetów. W swoich przedstawieniu starałem się oddać podobny klimat. Czy mi się to udało, osądzą widzowie. - stwierdza reżyser Ireneusz Maciejewski. - Wnikliwi obserwatorzy odnajdą sporo cytatów z programów Jima Hensona oraz z innych baśni i bajek.
Oprócz Kopciuszka, złej macochy i jej dwóch córek oraz pary królewskiej i księcia, w spektaklu pojawiają się również postacie z innych bajek m.in. Czerwony Kapturek z Wilkiem, Blaszany Drwal z "Czarnoksiężnika z krainy Oz", a nawet Pippi Langstrum niosąca konia. Maciejewski rozbudował portrety postaci oraz dodał różnego rodzaju epizody.