TEATR "BAJ POMORSKI"
UL. PIERNIKARSKA 9, 87-100 TORUŃ
SEKRETARIAT: +48 56 652 24 24 FAX 56 652 27 17
SEKRETARIAT@BAJPOMORSKI.ART.PL
DZIAŁ ORGANIZACJI WIDOWISK
56 652 20 29, WEW. 35, 36, 54;
ORGANIZACJA @BAJPOMORSKI.ART.PL Nr. konta bankowego (bilety) 23116022020000000061721102
Spektakle
Spektakle od A do Z:
Warsztaty aktorskie (Lekcje teatralne) – `Kim jest aktor-lalkarz?`
Z pewnością wielu z Was podziwia aktorów grających w filmach czy na teatralnej scenie. Być może żywicie skryte marzenie, aby w przyszłości trudnić się takim właśnie zajęciem.
Warsztaty plastyczne – `Zrób swoją lalkę teatralną!`
Stworzenie „prawdziwej” lalki teatralnej to nie lada wyzwanie! Trzeba posiadać sporą wiedzę na ten temat, a w proces jej powstawania włożyć dużo pracy i serca. W końcu lalka musi na scenie „ożyć” oraz dzielnie współpracować ze swoim animatorem.
'BARBARA KRAFFTÓWNA W KRAINIE CZARÓW. Ikona, która jest kochaną'. Monolog Remigiusza Grzeli
Barbara Krafftówna była jedną z najważniejszych aktorek polskiego teatru, estrady, telewizji i kina XX wieku. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni we wrześniu 2021 r. świętowała 75-lecie pracy artystycznej.
A morze nie
Co to jest ta bezinteresowna przyjaźń? Przemijanie? Życie? Śmierć? Radość? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w zabawnej i filozoficznej bajce Maliny Prześlugi A morze inne.
Afrykańska opowieść, czyli Tygrys Pietrek
Afrykańska opowieść, czyli Tygrys Pietrek to spektakl muzyczny z gorącym afrykańskim rytmem i niespotykanym dotąd na tak dużą skalę nowatorskim wykorzystaniem projekcji multimedialnych, które współtworzą scenografię.
Agnieszka Przepiórska – W MAJU SIĘ NIE UMIERA. Historia Barbary Sadowskiej
Urodzona w Paryżu Barbara Sadowska do Polski przyjechała po wojnie. Mieszkała najpierw w Sopocie, a później w Warszawie, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. W 1963 roku wyszła za mąż za inżyniera, Leopolda Przemyka. Zadebiutowała w 1957 roku w prasie wierszem Matka w tygodniku „Nowa Kultura”.
Alicja w Krainie Czarów
,,Alicja w Krainie Czarów’’ jest opowieścią o dojrzewaniu oraz poszukiwaniu własnej tożsamości. Spektakl rozgrywa się w pięknej, plastycznej scenografii.
Anna Seniuk – Księga ziół i nie tylko
Spektakl jest własną inicjatywą aktorki i w pełni autorską wypowiedzią sceniczną. Swoistą wiwisekcją własnej drogi artystycznej i doświadczeń życiowych. Aktorka zabiera publiczność w teatralną i poetycką podróż, prowadząc ją z właściwą sobie inteligencją, dowcipem i wdziękiem.
AYA znaczy miłość
Spektakl ,,Aya znaczy miłość" został napisany i wyreżyserowany na zamówienie Teatru „Baj Pomorski” przez Tomasza Mana. Mała bohaterka Aya, razem ze swoją szmacianą zabawką słoniem Habibi wybiera się w podróż w zaświaty w poszukiwaniu rodziców. Spektakl jest opowieścią o sile miłości, która może odmienić świat i pokonać nawet wojnę. Jest to polska prapremiera tego tekstu.
Baron Münchhausen. Odsłona druga
Szelachowski proponuje widzom teatr, w którym mieszają się gatunki teatralne, gdzie aktorzy mierzą się ze zmiennością form gry – jest tu i próba czytana, i scenka rodzajowa, tyrada i śpiewogra, kabaret i chór. A wszystko po to, aby z humorem rozprawić się ze zdrowym rozsądkiem i z dystansu do samych siebie nabrać odrobinę optymizmu życiowego.
Baśń o Złotej Rybce
W baśni cofamy się do czasów dawnych, choć bliżej nieokreślonych i bajkowych, gdzie tajemna moc natury objawia się wszystkim, którzy tego pragną i którzy w nią wierzą. Dobroduszny, kochający świat i ludzi Rybak wyrusza nad jezioro. Tam zarzuca sieci do wody. Kocha przyrodę i uwielbia baśnie…
Become Human
Czy zastanawialiście się kiedyś czy Sztuczna Inteligencja czuje swoje istnienie?
Bleee...
Opowieść o Motylku wyrzuconym z Królestwa Motyli i skazanym na odsiadkę w autobusie na pętli przy ul.Kaczej. Historia o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i wartościowy. Muzyczny spektakl dla dzieci inspirowany musicalem Milosa Formana "Hair", dużo w nim śpiewu, muzyki i tańca.
Brygada Misiek
Brygada Misiek to grane na żywo hity rockowe lat 80., kawałek historii Polski opowiedziany z perspektywy zabawek i przedmiotów codziennego użytku, nie do końca sentymentalna podróż w przeszłość, radiowa Trójka i koncert zagrany dla samej brytyjskiej królowej.
Brzdęk i Dźwięk
Specjalnie dla fanów „Przytulaków” i naszych najmłodszych widzów spektakl dla naj-najów (czyli dzieci od 1 do 4 lat).
Brzydkie kaczątko
Czy kiedykolwiek wyobrażaliście sobie, że Waszą ulubioną bajkę można opowiedzieć bez słów? Przedstawić ją za pomocą muzyki, ruchu czy plastyki…? Zapraszamy Was zatem do naszego teatru wyobraźni!
Cudowna lampa Aladyna
Ta jedna z bardziej znanych opowieści Z tysiąca i jednej nocy opowiada przygody młodzieńca, który został wykorzystany przez wielkiego czarnoksiężnika do zdobycia zaczarowanej lampy.
Czerwony Kapturek
Wszyscy znają bajkę o "Czerwonym Kapturku", lecz czy wszyscy chcą i lubią ją opowiadać? A gdyby tak jeszcze dać szansę, aby sami bohaterowie opowiedzieli o swoim losie?
Damian Droszcz – Ściana
Brudna ściana z dziecięcymi bazgrołami, koci żwirek i folia malarska.
Staszek, malarz pokojowy, odwiedza często takie pomieszczenia i przywraca im dawny blask. Podczas remontu lubi sobie pogadać.
Dorota Landowska – STRYJEŃSKA. Let’s Dance, Zofia!
STRYJEŃSKA. Let’s dance, Zofia! to monodram w wykonaniu Doroty Landowskiej, w którym Zofia Stryjeńska opowiada o swoim życiu. Spektakl stworzony został przez zespół międzynarodowych artystów i jest podróżą teatralną, dokumentalno-filmową oraz muzyczną. Zdjęcia zostały nakręcone w miejscach, z którymi związana była Stryjeńska – w Monachium, Paryżu i Genewie.
dr hab. Artur Duda, prof. UMK – 'Fredro w teatrze toruńskim. Refleksje'
Wykład będzie poświęcony refleksjom na temat roli utworów Aleksandra Fredry w historii teatru w Toruniu, a także znaczeniu klasyki dla teatru współczesnego.
Duch, czyli wieczór strachów w 'Baju Pomorskim'!
Przed wieloma wiekami Zamek Krzyżacki w Toruniu został oblężony przez mieszczan. Wskutek tych wydarzeń jego gospodarze zostali wydani na rychłą śmierć.
Dudi bez piórka
"Dudi bez piórka" to ciepła opowieść o wkraczaniu małych zwierząt w świat, w którym można spotkać wspaniałych przyjaciół, ale też poznać smak niebezpieczeństwa.
Dziób w dziób
Opowieść rozgrywa się w przestrzeni jednego z miejskich blokowisk pomiędzy zaślepioną pragnieniem władzy subkulturą gołębi i ich chęcią dominacji na podwórku, kotem, który jest odwiecznym wrogiem ptaków i wróblem poszukującym swojej wspólnoty.
Gwiazdeczka
Zapewne nieraz zdarzało się Wam patrzeć w gwiazdy. Czy zastanawialiście się, jakie wiodą życie? Jakie mają problemy?
Historia Calineczki
Trójka aktorów otwiera przed publicznością wielką, zaczarowaną książkę, z której wyłaniają się ukryci tam przez Andersena bohaterowie.
Jabłoneczka
,,Jabłoneczka" powstała z inspiracji czeską balladą romantyczną napisaną przez K. J. Erbena na podstawie ludowych podań i legend. To opowieść o miłości i magii, o splataniu się tych zjawisk i wynikających z tego splotu konfliktach, nieporozumieniach i przemianach.
Jaskółeczka
Współczesna bajka Tadeusza Słobodzianka powstała z inspiracji argentyńską baśni o miłości niemożliwej, która nieoczekiwanie połączyła istoty będące w naturze wrogami – jaskółkę i kota.
Jaś i Małgosia
Zapraszamy na spektakl z musicalowym zacięciem, w którym nic nie odbędzie się bez udziału Waszej wyobraźni. Bajkopisarz wprowadzi Was do swojego domu. Tam przejrzymy jego bibliotekę. Razem stworzymy dynamiczną, kolorową opowieść…
Jowita Budnik - Rachela Auerbach, pisma z Getta Warszawskiego
Monodram jest spektaklem wyjątkowym w treści i formie. Wstrząsające zapiski Racheli Auerbach, która przez długi czas prowadziła kuchnię przy ul. Leszno 40 w Warszawie, są świadectwem ludzkich tragedii, tym bardziej okrutnych, że stały się powszedniością.
Julia Wyszyńska – Fizyka kwantowa. Czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone
Ośmioletni Julek zaprasza Widza do swojego niezwykłego świata, gdzie wszystko jest możliwe. Gdzie niczego ani nikogo się nie boi, nie wstydzi, nie czuje żadnych ograniczeń, nie wie co to kompleksy, widzi Duchy, rozmawia z Roślinami, a MTV kreuje Jego rzeczywistość.
Karnawał Zwierząt
Czas karnawału to „świat na opak”; czas zabawy, w którym, możemy pozwolić sobie na nieco więcej uśmiechu i szczerej celebracji życia; czas, w którym wszystko postawione zostaje nogami do góry.
Karolina Miłkowska-Prorok – Nadbagaż
Bohaterka monodramu po 30 latach wraca do Polski, skąd wyjechała jako małe dziecko. Udowadnia nam, że każdy z nas codziennie dźwiga jakiś nadbagaż – doświadczeń, przeżyć i marzeń.
Kinga Kowalska – Raz dokoła. Kobiety Wesela
Monodram na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego powstał w wyniku twórczych i naukowych poszukiwań zgłębiających wymowę sceniczną; spektakl stanowił podstawę pracy doktorskiej zrealizowanej przez Kingę Kowalską w Akademii Teatralnej w Warszawie pod opieką artystyczną prof. Katarzyny Skarżanki.
Kłopot
Historię naszych obrusowych strachów opowiedziała pięknie Iwona Chmielewska, Torunianka, która z wypalonej plamy zbudowała na kartach swojej książki całą magiczną opowieść. Opowieść z obrazów i kilku słów.
Kopciuszek
Twórcy przedstawienia prezentują tę powszechnie znaną opowieść w zaskakującej formie lalek muppetowych.
Królik
W etiudzie Katarzyny Chudek magia płata bohaterowi figle. Podczas swojego popisowego numeru, czyli wyciągania Królika z kapelusza, iluzjonista w tajemniczy sposób gubi przyjaciela. Jak gdyby zapadł się pod ziemię. Magik pragnie cofnąć czas, by za wszelką cenę odzyskać towarzysza. Nie zawaha się w tym celu sięgnąć do Księgi Czarów...
Krótki kurs piosenki aktorskiej
Teatr to świątynia sztuki, czy miejsce dla lekkoduchów i błaznów? Kim jest aktor i na czym polega jego sztuka? Co czuje aktor, kiedy staje na scenie?
Księga Dżungli
W spektaklu krok po kroku przedzieramy się przez najgłębsze zakątki tropikalnej puszczy, poznając panujące w niej prawa, zwyczaje, tajemnice i sekrety. Jak się okazało, reguły panujące w świecie zwierząt niewiele różnią się od tych, które tworzą ludzie...
Laboratorium Dźwięku
Laboratorium Dźwięku opowiada o muzyce. Scena staje się swoistym laboratorium instrumentów oraz dźwięku jako takiego.
Lalki śpiewają
Losy teatralnych lalek nie należą do najprostszych. Miesiące bądź nawet lata przeleżane w ciasnych skrzyniach, walizkach, magazynach… Do tego niepewność, kiedy ponownie stanie się w blaskach reflektorów i czy w ogóle to nastąpi.
Legendy toruńskie
Legendy toruńskie to spektakl, który powstał z myślą o wypromowaniu przestrzeni miejskiej i tytułowych toruńskich legend. Przedstawienie nawiązuje do włoskiej komedii dell'arte i charakterystycznych dla niej postaci, jak Arlekin, Pulcinella czy Dottore. To składanka najpopularniejszych opowieści.
Literkowo
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd się biorą słowa? Jak to się dzieje, że pojedyncze literki dobierają się w pary, tworzą rodziny, które zostają wyrazami? I jak można się nimi bawić?
Makbet
Wielką tragedię Szekspira Lisowski czyta jako studium człowieka zarażonego ambicją i żądzą, który ulega najmroczniejszych podszeptom drzemiącym gdzieś na dnie duszy.
Na Arce o ósmej
Dramat Ulricha Huba Na Arce o ósmej uznany został za jeden z najciekawszych współczesnych testów scenicznych dla dzieci w Niemczech, Francji i Holandii. Współczesna opowieść teatralna o pingwinach, Arce, potopie, przyjaźni i Bogu to odważne zaproszenie dzieci i dorosłych do rozmowy na tematy ważne oraz inspirujące do stawiania pytań.
Najmniejszy Bal Świata
Jak sobie poradzić z dziecięcym buntem? Jak uczyć dzieci trudnej sztuki przepraszania i dziękowania? W jaki sposób wytłumaczyć dziecku, jak ważny jest szacunek wobec drugiego człowieka?
Niedźwiedź i Masza, czyli gdzie moja kasza?
Pewnego dnia doszło do niecodziennego spotkania. Mała dziewczynka trafiła do domu groźnego niedźwiedzia, który postanowił ją uwięzić. Aby wyjść na wolność, musi spełnić jeden warunek… Jaki? Przekonajcie się sami!
Olbrzym
Poprzez wyobraźnię wiedzie w tym spektaklu droga do refleksji nad problemem samotności dzieci we współczesnym świecie dorosłych i tolerancji.
Opowieść wigilijna
"Opowieść wigilijna" rozgrywa się w scenerii dziewiętnastowiecznego Londynu, na jednej z ulic miasta przepełnionego atmosferą Bożego Narodzenia, radosnego oczekiwania wigilijnego wieczoru i kolędowania.
Pan Lampa
Zapraszamy na ciepłą, humorystyczną opowieść wyreżyserowaną przez Punch Mamę. Całość jest rozegrana w plastycznej, mobilnej scenografii, którą uzupełniają efektowne triki rodem ze sztuki cyrkowej.
Paulina Stolarczuk – Czechło
Oswajanie śmierci niegdyś było mądrością i siłą wszelakich społeczności.
W ostatnich dziesięcioleciach zmieniło się to ekstremalnie.
Śmierć i starość zniknęły z naszej codzienności.
Pinokio
Pinokio jest to jedna z najwybitniejszych powieści dla dzieci, która kształtuje wyobraźnię dzieci i jest źródłem wielu inspiracji literackich po dziś dzień.
Podróże Guliwera
Guliwer to wielki marzyciel zaczytany w książkach podróżniczych. Opisy awanturniczych przygód morskich fascynują go tak mocno, że staje się ich bohaterem.
Przegląd laureatów XVIII Konkursu Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży
Na Małej Scenie Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu zaprezentują się laureaci organizowanego przez nas rokrocznie Konkursu Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży, który w tym roku miał swoją 18. edycję.
Przypadki Doktora Bonifacego Trąbki
Przedstawienie opowiada o niezwykłym doktorze, Bonifacym Trąbce – lekarzu opiekującym się wszystkimi zwierzętami w swej leśnej chatce.
Przytulaki
„Przytulaki” to pierwsze przedstawienie w Toruniu zrealizowane z myślą o „naj-najmłodszych” widzach, wpisujące się w stosunkowo nowy w Polsce nurt teatru inicjacyjnego.
Robinson Crusoe
Przedstawienie Zbigniewa Lisowskiego jest barwną opowieścią o potrzebie akceptacji i tolerancji. Wyruszcie razem z Robinsonem w podróż pełną niebezpieczeństw i zobaczcie, dokąd dopłynie jego okręt...
Słońce świeci wszystkim
Zamknięty w okratowanym zoo Niedźwiedź czuje się zniewolony i nieszczęśliwy. Nawiązuje szorstką znajomość z Wroną, która w jego pojęciu jest wolna. Może przemieszczać się po całym świecie, nie ciążą na niej żadne ograniczenia.
Słowik
W adaptacji Jacka Pietruskiego przez tę piękną chińską baśń prowadzi widzów Niugin - dziewczyna ptak, która narodziła się przy śpiewie słowika.
Strach ma wielkie... zęby
Zapraszamy na pełną humoru, poruszającą bajkę o przyjaźni i akceptacji. Spektakl jest rozegrany w scenerii i z użyciem rekwizytów pochodzących prosto z leśnego otoczenia.
Szewczyk Dratewka
Popularna bajka o Szewcu Dratewce to pogodne i ciepłe przedstawienie o tym, że dobroć połączona z odwagą i ciekawością świata pomaga zwyciężać zło i osiągać szczęście.
Ślub
Pierwsza w historii teatru lalek inscenizacja dramatu Witolda Gombrowicza, w plastycznej scenografii i z wykorzystaniem różnorodnych technik lalkowych.
Tajemniczy zamek w Karpatach
W pewnym karpackim lesie stoi zamek, który budzi grozę wśród mieszkańców pobliskiej wsi. Krążą wokół niego mroczne legendy, nieprawdopodobne plotki i mnóstwo niedopowiedzeń.
Urania – kosmiczna podróżniczka
Spektakl adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym 5-11 lat. Pomysł wywodzi się z komiksu „Przygody Uranii w kosmicznej otchłani" publikowanego od dwóch lat na łamach dwumiesięcznika „Urania – Postępy Astronomii", a także serialu telewizyjnego „Mała Urania" realizowanego wraz z aktorami Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu.
Warsztaty konstruktorskie – `Zrób swój karmnik!`
Interesuje Cię majsterkowanie? Czujesz, że masz zdolności manualne, ale czasami nie wiesz, jak je wykorzystać? Mamy dla Ciebie propozycję!
Warsztaty muzyczne – `Teatralne instrumenty`
Wyobrażacie sobie spektakl bez muzyki? Od wieków stanowi ona integralną część teatru. Czy wiecie, że narodził się on z pieśni ku czci boga Dionizosa, z tzw. „pieśni kozła”?
Wąż
„Był sobie pewien wkurzony Wąż…
Wkurzony nie bez przyczyny!
Bowiem dostawał – zawsze i wciąż,
Skarpety na urodziny…
Wschód i Zachód Słonia
Przedstawienie jest subtelną, wzruszającą opowieścią o matczynej miłości, która pomaga otworzyć się na świat, o przyjaźni, wrażliwości na innych, poświęceniu.
Zagryziakowie
Ostrze satyry obnaża stereotypy rodzinnych relacji, brak komunikacji, powierzchowność zachowań.To przedstawienie jest jak krzywe zwierciadło, pozwala się przejrzeć i pośmiać - również z samego siebie.
Zebranie, czyli przywitajmy ich razem!
Przywitajmy razem delegację zaprzyjaźnionych koleżanek i kolegów, która przybywa do nas z tak daleka! Niech poczują ducha przyjaźni!
Zuzanna Bernat – Jordan
Jordan to prawdziwa historia – relacja współwięźniarki spisana przez dramaturżkę, Annę Reynolds, podczas odsiadywania wyroku oraz Mojrę Buffini, która jako pierwsza zagrała rolę Shirley Jones.